Health Fitness

What is the best protein shake? Comparison of Visalus, Isagenix, Shakeology and more

What’s the best protein shake for weight loss and overall health?

In this article I will compare some of the most popular protein shakes in terms of ingredients, cost, and taste. I will focus on some of the better known brands, most of which also have an income opportunity attached, but I will focus solely on the product itself, not the business.

First of all, let’s explore Isagenix.

Isagenix is ​​a network marketing company whose main products are protein shakes. After having tried them myself, I can see that the shake is very tasty. Even my kids liked them, which is weird. And there is a wide variety of flavors to choose from. Isagenix shakes come in French Vanilla Cream, Chai Vanilla, Dutch Chocolate, Birthday Cake, Mint Chocolate, Peach, Mango, and Strawberry Cream. Isagenix claims to use a very high-quality whey protein isolate that is natural and contains no pesticides. They claim to be a very healthy shake, even though each serving contains 10 to 16 grams of sugar. Maybe that’s why my kids like them so much.

The cost for a 14-serving canister is about $ 55 retail plus tax and shipping, so most people would need 2 canisters per month. If you sign up as a distributor, you get each jackpot for around $ 42 plus tax and shipping. Isagenix promotes a ’30-day cleanse’ and you’ll find plenty of success stories from people using Isagenix on the Internet.

The main advantages of Isagenix are its high quality buttermilk and its taste.

The downsides are the high sugar content and the lack of other “superfood” ingredients.

Next, let’s take a look at BeachBody’s Shakeology.

BeachBody changed its marketing to a network marketing structure in 2007 after many years of success through infomercials. His name is well known mainly for his fitness programs like P90X and Insanity. The ingredients in Shakeology are of very high quality and many of them are considered superfoods. Getting all of these ingredients separately would be extremely expensive. Overall, the protein content and nutritional content are exceptional, and one look at the ingredient list will impress anyone in the health industry.

The cost for a 30-day supply is $ 129, making it the most expensive of all the brands. But as a ‘coach’, you would receive a 25% discount plus free shipping. It costs an additional $ 17 a month to coach with BeachBody to maintain the discount that almost exceeds the benefit of joining if you only intend to be a client.

Despite the high cost, many people who know the ingredients choose Shakeology. As for the flavor, I like it a lot. And my kids love it.

BeachBody also offers some well-known fitness programs like P90X, Brazilian Butt Lift, Insanity, and TurboFire, which go hand in hand with their weight loss incentives. They promote nutrition, good eating, and exercise for weight loss, and like Isagenix and most other shakes, you’ll find tons of Shakeology success stories.

The advantages of Shakelogy are the whole food based ingredients and the taste.

The disadvantages would be the high cost.

Another great shake, which is a bit off the radar because the company’s main focus is skincare, is the Arbonne.

The Arbonne shake uses a pea protein blend as the main protein source. Most people don’t realize that pea protein provides a nice pre-workout energy boost as well as post-workout muscle recovery. It also contains an amino acid profile similar to whey protein, but is particularly high in lysine, phenylalalin, and arginine. Pea protein is much more easily digested than whey and is lactose- and gluten-free, which means there is no bloat. It also means that it is good for anyone with allergies or sensitivities.

Beyond pea protein, the Arbonne shake contains rice protein, flax seeds, panax ginseng, cranberry, seaweed powder to name a few, as well as all the essential minerals.

Arbonne shakes are $ 89 retail for a 30-day supply, but you have the option of getting them at a 20% discount when you become a preferred customer. It costs $ 20 to become a preferred customer to get a $ 71 month supply.

Arbonne also has a 30-day program that includes shakes and other nutritional (and vegan) supplements that focuses on helping people develop healthy habits rather than dieting.

The advantages of Arbonne would be the fact that all of their products are vegan, they are a company B (which means they have been heavily researched by third parties) and the taste of the shakes.

The downsides could be the cost of $ 71 per month, although that’s really not that bad compared to other shakes.

The bottom line when choosing the best protein shake for you is to look at the ingredients to make sure you’re getting everything you need for a nutritious meal replacement, taste it to make sure you like the taste, and make sure the cost is affordable.

Combine your shake of choice with a healthy diet and good exercise routine, and you’re on your way to a healthier, happier lifestyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *